09. okt Bossi pedaalid ja TrueBypass.

Kuidas muuta bossi pedaal truebypassiks.
Võtsin ette projekti, kus oli vaja muuta bossi BD-2 Truebypassiks ja lisaks oli seal eelnevalt tehtud ka skeemi muudatus.

Truebypass tähendab mehaanilist signaali lülitust, kus näiteks signaali moonutavat osa on võimalik ahelasse lülitada ja heliahelast eemaldada. Truebypassiga on võimalik mitmeid erinevaid lahendusi lülitada, vastavalt vajadusele, kuid kindlasti peab see toimuma mehaaniliselt, see tagab täieliku ümberlülituse, sellest ka sõna true. 

Antud teema käsitleb juhtu, kus pedaal pannakse teise korpusesse ja kasutatakse 3DPT lülitit. 3DPT lülitit kasutades, ei eemaldata tihti Bossi enda lülitus süsteemi. Boss kasutab mehaanilise lüliti asemel transistoreid, lülitus asetseb plaadi peal ja on üsna integreeritud lahendus. Selle eemaldamine vajab natukene täpsemaid teadmisi. Lähenesin asjale nii, et pedaali iseloom säiliks täielikult, selleks ei eemaldanud ma buffereid, mis asuvad efekti ees ja efekti järel. True bypass lülitab välja terve pedaali koos bufferitega, aga kui pedaal on sisse lülitatud, on buffrid ka skeemis olemas, nii säilib täpselt see saund, mis sel pedaalil oli poest tulles.
Järgnev skeem näitab Boss BD-2 sisu ja selle pedaali lülitust, kõik sama tootja pedaalid on sama lahendusega, komponentide kohanumber on erinev, kuid üldine protseduur on sama. 
(Pilt avaneb suuremana, paremklõps pildil ja valid ava pilt uues aknas.)


Lülitamiseks kasutatakse elektrilist lülitit ja selleks on valitud transistorid 2SK118Y
Elektrooniliste lülitite asukohad on tähistatud punase ringiga. Q4 ja Q6 lülitavad efekti sisse ja välja. Q8 lülitab sisse efektivaba ahela. Tööpõhimõttelt käib asi nii, et kui Q4 ja Q6 on sisse lülitatud, lülitatakse välja Q8 - see on asend, kus efekt on aktiivne. Kui Q4 ja Q6 on välja lülitatud lülitatakse sisse Q8 ja sellises asendis on efekt välja lülitatud.

Üksvõimalus asendada need transistorid mehaanilise lülitiga, kuid siis ei oleks tegu true bypassiga, sest osa skeemist oleks ikka veel aktiivne. See on ka põhjus, miks Bossi pedaalid ilma toiteta heli läbi ei lase. 
Selleks et rakendada true bypassi ilma Bossi sisemise lülituseta,  tuleb eemaldada transistorid Q8, Q4 ja Q6. Efekti lülitamiseks mõeldud transistorite kohtadel tuleks juhtmega ühendada 1 ja 3. Nii on efekt pidevalt rakendatud olekus.Selline näeks skeemi peal välja Q4 asemel olev muudatus, sama tuleb teha ka Q6 kohal. Ühendada tuleb transistori kohal kaks äärmist auku omavahel.
Võib eemaldada Bossi lüliti ja juhtmed.
Bossi enda pandud LED on nüüd ebavajalik, vähemalt algses lahenduses, sest seda ei saa enam kontrollida.

Edasi saab rakendata tavalist 3DPT ühendamis skeemi. LEDi saab nüüd selle lüliti külge ühendada.

Lühidalt:

Eemalda Q4, Q6, Q8.
Lühisata Q4 ja Q6 augud 1 ja 3.
Eemalda Lüliti ja LED.
Ühenda 3DPT

Kõige lihtsam oleks Bossi pedaalidele kasutada Loop(FX Loop) pedaali, mis mehaaniliselt lülitab ahelast välja Bossi pedaali. Sellisel puhul ei pea ümberehitama kõiki pedaale.

Kommentaarid: 0