01. okt Pedaali adapteritest

Adapter, Mis see on? Kuidas töötab? Mida sellega teha?
Otsustasin kirjutada lühikese seiga toiteadapteritest üldiselt. Järgnev jutt on osaliselt minu nägemus toitevoolu parendamisest. Käsitlen vaid trafo baasil adaptereid.


Toiteadapter?

Pean silmas siinkohal lisaseadet mis annab efektipedaalidele voolu seinakontaktist, muutes 230VAC (vahelduvvool) 9VDC-ks (alalisvool). Sarnased tõed käivad ka toiteplokkide kohta. 
Kui kasutad efektipedaali aktiivselt, tekib ükshetk olukord kus patarei vahetamine ja ostmine on liiga tülikas ning kallis. Lihtsam on toita oma efektiparki seinakontaktist - pistad pistiku seina ja kõik töötab. Pedaalide toitmiseks on erinevaid seadmeid ja vahendeid, alates adapteritest ühe pedaali jaoks kuni mitme kanaliste isoleeritud väljunditega toitejaamadeni. Poes on saadaval adaptereid seinast seina hinna ja kvaliteediga.

Mis neid eristab?
Kõrvaga saab vahet teha, kui adapter soetatakse selles osas kapriissemale pedaalile, mille võimendustegur on väga suur, või mille helimodulatsioon vajab väga stabiilset toitepinget jms. Kuulda on stabiilset urinat ja häireid.

Kuidas töötab toiteadapter?
Adapter muudab vahelduvavoolu alalisvooluks ja samuti viib pinge madalamale tasemele, vastavalt tüübile. On olemas erinevat tüüpi adapterid, seletan järgmisi: 
1)Nimivõimsusega adapterid
2)Fikseeritud väljundiga adapterid
3)Filtreeritud ja Fikseeritud väljundiga adapterid.

Neid kolme mainitud gruppi tuleks jälgida ja selgeks teha, millise seadmega on tegu täpsemalt.

1)Nimivõimsusega adapteri puhul kõigub väljundpinge. Pinge sõltub väljundile rakendatud koormusest, tavaliselt on neile peale kirjutatud mitme amprise tarbimise puhul on saavutatud neile omane pinge. Näiteks: 9V 0.5A, või 9V 1A. See tähendab, et kui väljund on koormatud 0.5A tasemel, on nimipinge 9V - Kui aga samal juhul ühendad sinna 0.1A on pinge hoopis suurem ja kuid ühendad sinna suurema koormuse, on pinge väiksem.

2)Fikseeritud väljundiga adapteri väljundpinge on koguaeg täpselt selline, nagu selle peale on kirjutatud. Kuid siinkoha peab meeles pidama, et sellist adapterit ei tohi ülekoormata. Vastasel juhul lõpetab adapter töötamise. Pedaalide jaoks on see palju eelistatud lahendus, ei ole ohtu, et pedaal saab kõrgema pinge kui on lubatud. Kui adapteri peale on kirjutatud 9V, siis sealt tuleb igal juhul 9V, pole oluline kui vähe väljundit koormatakse (ülekoormuse puhul pinget reguleeriv mehhanism rikneb)

3)Filtreeritud ja fikseeritud väljundiga adapter on see, mida tavaliselt müüakse muusikapoodides pedaalide toitmiseks. Nende väljund on pidevalt 9V ja nende pinge on väga stabiilne. Soovitan sellist tüüpi adaptereid osta!

Adapteri anatoomia.

Pinge langetamine 230Vst käib trafo abil. Primaar ja sekundaar keerude abil trafos langeb pinge vastavalt keerdude vahekorrale (või vajadusel ka kasvab).

Pinge muundamine käib tavaliselt dioodsilla abil. See muundab vahelduvapinge alalispingeks. Vahelduv vool meie vooluvõrgus on 50Hz sageduse juures võnkuv pinge. Efektipedaalid tahavad aga oma tööks enamjaolt alalispinget, pinget mis ei võngu vaid on stabiilne.
Graafik näitab pinge suhet ajateljega. Alalispinge (vasakul) on ajas konstantse suurusega, vahelduvpinge(paremal) on ajas muutuva väärtusega.

Jätkub.

Kommentaarid: 0